Psychoterapia - Psycholog Wrocław, Plac Tadeusza Kościuszki

Czytelnia

Myśli samobójcze w depresji

„Tylko pstryk i już nie ma mnie  Czasem bardzo tego chce Zostawić wszystkich was…” („Wieża melancholii”, Myslovitz) Myśli o odebraniu sobie życia to jeden z objawów depresji. I choć mogą się pojawić u każdego w trudnym momencie życia, to u osoby będącej w depresji utrzymują się zazwyczaj przez dłuższy czas. Powracają, bywają uporczywe, umykają kontroli,…

Kobieta i depresja

Kiedy do mojego gabinetu zgłasza się kobieta doświadczająca depresji, przyglądamy się problemowi na dwóch płaszczyznach. Pierwsza, zewnętrzna warstwa bardzo często jest figurą w narracjach klientów już na pierwszym spotkaniu. Jest bardziej widoczna, dostępna i realnie doświadczana. Kobiety skarżą się głównie na nasilenie lub zmniejszenie apetytu, utratę zainteresowania zajęciami, które wcześniej sprawiały radość, uczucie beznadziejności, któremu często towarzyszy skłonność do płaczu,…

Lois P. Frankel „Kobieta i depresja”

To poradnik na temat depresji, który może okazać się znakomitą pomocą w terapii. Prostym językiem wyjaśnia przyczyny i mechanizm działania depresji a także pokazuje, czym jest i jak można odzyskać wewnętrzną siłę, której tak brakuje osobom doświadczającym depresji. Lois P. Frankel opisuje przede wszystkim związek pomiędzy złością a depresją. Uważa ona, że depresja jest pochodną złości a dokładnie, że u jej podstaw leży niewyrażona złość.…

Victor Chu „Psychoterapia Gestalt”

Niewielka książeczka, w zwięzły i czytelny sposób prezentująca założenia i techniki pracy w psychoterapii Gestalt. Mimo niewielkiej objętości, książka obejmuje szeroki zakres zagadnień. Można z niej dowiedzieć się między innymi o podstawach teoretycznych, celu terapii Gestalt, fazach przebiegu terapii czy postawie terapeuty. Publikacja obok treściwego wkładu merytorycznego, co jest szczególnie ważne dla zrozumienia samej koncepcji pracy…

Alice Miller „Dramat udanego dziecka”

Bardzo poruszająca książka niezwykłej psychoterapeutki o osobach, które trafiają na terapię wypełnione obrazami szczęśliwego dzieciństwa, utalentowane, podziwiane, z wieloma sukcesami i jednocześnie z niskim poczuciem własnej wartości i depresją, poczuciem pustki, wyobcowania i bezsensu istnienia. Alice Miller pisze o terapii osób „z dobrych domów”, w których brakowało jednak emocjonalnego bezpieczeństwa i równowagi. Dzieci z takich…

Depresja a poczucie własnej wartości

Trudno jest spotkać osobę w depresji, która byłaby pewna siebie i dobrze o sobie myślała. Aaron T. Beck i współpracownicy zasugerowali, że doświadczenie wewnętrzne osoby w depresji obraca się wokół negatywnej triady:  negatywny obraz siebie (poczucie niższości i bezwartościowości), postrzeganie przyszłości jako beznadziejnej i widzenie świata jako pełnego frustrujących przeszkód. Osoby w depresji odwracają swój…

Moc humanistycznego podejścia w psychoterapii

„Jakże często ja sam, zrozpaczony, poddawałem się terapii jako klient. Nie widziałem wyjścia z labiryntu, który sam sobie zbudowałem. Byłem kompletnie niezadowolony z siebie, ze swoich kontaktów, ze wszystkiego. Znajdowałem się u kresu sił. I jakże często zaczynałem żyć na nowo – po prostu dzięki ludziom, którzy (o cudzie!) akceptowali mnie takim, jaki byłem, cieszyli…